Kierownictwo wycieczki oraz uczestnicy

    Każda grupa wycieczkowa w górach musi posiadać osobę prowadzącą - kierownika grupy. Powinien on być wszechstronnie obeznany z terenem górskim i sam znać trasę wycieczki. Prowadzący wycieczkę powinien być osobą odpowiedzialną, zaradną, posiadającą zmysł organizacyjny. Wskazane jest również posiadanie wiedzy pozwalającej objaśnić uczestnikom wycieczki mijane obiekty, formy przyrodnicze, widoczne szczyty, roztaczające się górskie panoramy.
Idealny kierownik potrafi utrzymać miły nastrój wycieczki nawet przy jej niepowodzeniu.
    W terenie łatwiejszym jak: Beskidy, Karkonosze, Pieniny, reglowe partie Tatr, ilość uczestników wycieczki nie powinna przekraczać 25 osób.
W trudnych partiach górskich (skalne partie tatrzańskie) liczba osób wycieczki zdecydowanie nie powinna przekraczać 15 osób.
    Grupa powinna się składać z osób o zbliżonej kondycji oraz wieku.
    W czasie wycieczki należy liczyć się z siłami najsłabszego uczestnika.


Ekwipunek

    Klimat oraz specyficzny górski teren stawiają turyście szczególne wymagania pod względem ekwipunku.

I.Obuwie
    Buty muszą być mocne i odporne na deszcz, wytrzymałe i wygodne aby nie ocierały stóp. Niedopuszczalne są półbuty lub tenisówki. But górski powinien mieć grubą, trwałą podeszwę. Przed wyjściem starać się zbadać stan obuwia. Dobrze jest zakładać dwie pary skarpet, pierwsze cieńsze, a drugie wełniane wywinięte na zewnątrz, aby zapobiec dostawaniu się kamieni do środka buta.

II.Ubiór
    Współcześnie mamy ogromny wybór odzieży dla ludzi aktywnych ruchowo. Najwłaściwszym sposobem ubierania się jest system "trzech warstw":pierwsza - bielizna odprowadzająca pot (powerdry), druga - warstwa cieplna (polar) , trzecia - przciwwietrzna, przeciwdeszczowa (hydrotex, goretex).
Skoki temperatur nie są w górach rzadkością w ciągu zaledwie kilku godzin (szczególnie Tatry).
Wskazane jest mieć w plecaku strój do przebrania.

III.Plecak
    Posiadanie plecaka na wycieczce górskiej, zwłaszcza na dłuższej niż jeden dzień, jest niezbędne.
Obecnie mamy ogromny wybór plecaków na każdy rodzaj aktywności ruchowej. Powinien on być nieprzemakalny, mieć dużą ilość kieszeni, pętli, troków oraz szerokie z możliwością regulacji szelki w systemie nośnym. Dla dużych plecaków ważne jest posiadanie pasa biodrowego.


Plan wycieczki

    Plan zależny jest od tego, ile czasu mamy do dyspozycji, jakie są możliwości komunikacyjne, finansowe, ilość oraz siły uczestników.
Dokładnie należy obliczyć czas przejścia (uwzględnić odpoczynki oraz ewentualne przeszkody na szlaku) - odległość w górach liczymy na godziny nie na kilometry.
Przyjmuje się, że przejście w górach 4 km wymaga 1 g. marszu, na każde 100 m różnicy wzniesienia przy podchodzeniu doliczamy 20 minut, przy schodzeniu 5 min.
Musimy mieć trasę alternatywną na wypadek nagłego załamania pogody, znać miejsce noclegu, wiedzieć ile i jaki posiłek zabrać ze sobą.
Podstawą prowiantu turysty powinno być picie, czekolada oraz owoce.
Wskazane jest posiadanie apteczki podręcznej.
Kierownik zespołu powinien mieć ze sobą mapę, przewodnik, kompas.
Planując noclegi w schronisku wskazane jest aby uprzedzić o tym gospodarzy obiektu (zwłaszcza jeżeli jest to pełnia sezonu turystycznego).
Ważną rzeczą jest poinformować właścicieli kwatery, gdzie się wybieramy i o której zamierzamy wrócić.
Powinno się odnotowywać datę swojej bytności w książkach schroniskowych.
Najlepszymi miesiącami do górskich wędrówek to czerwiec do września. W Tatrach są miejsca, gdzie śnieg zalega bardzo długo lub w ogóle nie topnieje. Jesień w górach jest piękna, ale są krótkie dni i chłodne wieczory.
Pogoda w górach jest zmienna i kapryśna.
Na szlak należy wyjść możliwie jak najwcześniej.
Ściśle zachowywać określone w przepisach zasady co do poruszania się po Parkach Narodowych.